Close

Faralya

EŞSİZ KONUMU İLE TÜRKİYE’NİN EN ÖZEL BÖLGESİ.

Genel olarak Faralya adıyla bilinen ve 40 km’lik bir alana yayılan bu köyün resmi adı Uzunyurt köyüdür. Muğla’nın Fethiye ilçesine 25 km, Dalaman Havalimanına 70 km ve Ölüdeniz’e ise sadece 10 km uzaklıktadır. Faralya Köyü için “Türkiye’nin gizli cenneti” de diyebiliriz. Günümüz insanlarının yaşam koşullarının zorlaşması, stres, şehirlerin metropellere dönüşmesi, yeşilin ve doğanın 21. yüzyıl gerçeklerine direnerek her şeye rağmen ayakta kalma çabası, insanların tatil tercihlerini ve ihtiyaçlarını şekillendirmektedir.


Nautical’ı önemli kılan sadece bu muhteşem güzelliği ve halen bakir kalmış alanlara sahip olması değil aynı zamanda tarihi Roma ve Likya Kalıntıları ile süslenmiş ünlü eşsiz bir konuma sahip olmasıdır. Türkiye’nin en özel bölgelerinden sayılan köy; Kelebekler vadisi & Ölüdeniz’e hakim lokasyonu, insanları hayrete düşüren güzelliğiyle uçsuz bucaksız uzanan deniz manzarası, nefes kesen gün batımı renkleri, zengin bitki örtüsü, dimdik ayakta duran vahşi dağları ile dudak ısırtmaktadır.


Birçok insanın belki de hiç görmediği ve tükenmeye yüz tutmuş kelebek ırkları, uzun zamandır özlemini çektiği çiçek kokuları, kuş sesleri, güzel plajları, denizi, vadileri, koyları, yeşilin her türlü tonunu görebileceğiniz mistik, otantik ve yerel köy yaşamı çeşitliliğiyle her geçen gün daha çok yerli ve yabancı turistin dikkatini çekmektedir. 

Bitki Örtüsü

Türkiye’de pek benzeri olmayan Faralya’nın bitki örtüsü zenginliği, bu yörenin, buzul çağındaki buzlanmadan etkilenmeden bugünlere gelebilmesine bağlanıyor.


Dağların yamaçlarında çam ağaçlarının yanı sıra, kekikten adaçayına, turunçgillerden günlük (sığla) ağaçlarına kadar binlerce bitkinin bulunduğu engin bir bitki örtüsü ve günlük ağaçlarının reçinemsi yağı eczacılık ve kozmetikte kullanılıyor. Ağaçların kurumuş kabukları antik dönemlerden bu yana yörede tütsü malzemesi olarak önem taşıyor.


Faralya bölgesi ayrıca arıcılık ve bal üretiminde Türkiye ekonomisinde oldukça yüksek bir paya sahiptir.

Kelebekler Vadisi

350 metreye ulaşan sarp kayalık duvarlarla çevrili olan vadi ismini barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden ve özellikle kaplan kelebeğinden almıştır. Bu vadide ömrü uzun ya da kısa olan 30 farklı gündüz kelebeğini, 40 gece uçan kelebeği 9 ay boyunca görme imkanınız vardır.


Kaynağı Faralya mahallesinde bulunan ve 50 metre yükseklikten dökülen şelale vadinin ortasından geçen bir dere ile Akdeniz’e ulaşır. 


Kelebekler Vadisi’ne ulaşım tekneler ile sağlanır. Faralya mahallesinden bir patika vadiye ulaşır. Fakat ipli tırmanış rotaları ve değişken yüzeyi nedeniyle bir rehber eşliğinde keşif yapılmalıdır.Kuş Cenneti

Fethiye Çalış bölgesindeki Kuş Cenneti küçük bir alan olmasına rağmen 2007 yılında ‘Doğal Koruma Parkı’ olarak tecil edildi. 15 hektarlık bir alana sahip olan bu sulaklık özellikle göç dönemlerinde çok sayıda kuşa ev sahipliği yapıyor.


Burada 261 omurgalı ve 29 omurgasız kuş türü ve 40 değişik çeşit bitki bulunmaktadır. Nadir ve nesli tehdit altında olan tüm türleri cennetin merkez içerisinde olmasından dolayı yılın her mevsimi görebilirsiniz.

Likya Medeniyeti

Antalya ilinin batı kesimi ile Muğla ilinin güneydoğu ucuna kadar olan Likya bölgesi tarih ve doğal zenginlikleri yönünden Anadolu’nun en özel bölgelerinden biridir. Eski devirlerde (Işık Ülkesi olarak adlandırılan bölgede) antik kentler doğa ile adeta iç içedir. Likya’lıların toplumsal hayatları ile alakalı bilgiler veren kent kalıntıları tüm bölgeye yayılmıştır.


Antik Likya uygarlığı kentleri bu niteliği ile Unesco Dünya Mirasları listesine önerilmektedir. Likya’lıların kendine özgü dillerinin yer aldığı mezarlar, anıtlar Faralya yöresinde de bulunmaktadır.