Macera Dolu Likya Yolu

Tarihi ve Kültürel Zenginliği ile Likya (Fethiye) Yolu

Türkiye’nin ilk uzun yürüyüş rotası olan Likya Yolu (Fethiye), sahip olduğu doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi ve kültürel zenginlikleriyle de dikkat çekmektedir.

Akdeniz’in en bakir koylarından, Toros dağlarının zirvelerine kadar uzanan Likya Yolu (Fethiye), dünyanın en iyi 10 yürüyüş parkuru arasında gösterilir. Bu parkurda yıllar önce Kate Clow tarafından çalışmalar yapılarak, yürüyüş yolu üzerindeki patikalar haritalandırılmış ve kırmızı-beyaz çizgilerle işaretlenmiştir. Ayrıca yolun kavşak noktalarına sarı yönlendirme tabelaları yerleştirilmiş olup, belli bölümleri orta ve yüksek zorluktaki etapları içerir. Doğa yürüyüşünden hoşlanan pek çok kişinin rahatlıkla yürüyebileceği patika bölümlerde her 50 metrede, toprak yollarda ise her 200 metre aralıklarda belirlenmiş noktalar bulunur.

Doğa ve Yürüyüş Tutkunlarına Özel

Doğa ve yürüyüş tutkunlarına inanılmaz güzel manzaralar sunan Likya Yolu (Fethiye) maceraperest ve özgür ruhları da davet eder niteliktedir. Akdeniz kıyı şeridinin en önemli turizm merkezlerinde yer alan bu yol, Muğla’nın Fethiye ilçesi Hisarönü mevkiinden başlayıp Antalya’nın Geyikbayırı Köyü’nde sona ermektedir. Çoğu dağların tepelerine inşa edilmiş ve günümüzde az bilinen 19 antik kenti içeren bu eski çağ yolu, yeni eklenen rotayla birlikte 535 km’ye ulaştı diyebiliriz.

Likya Yolu, Akdeniz ikliminin hâkim olduğu kıyı şeridinde yer alır. Ancak rota yalnızca kıyı şeridini takip etmez. Zaman zaman sarp yamaçlara ve kayalıklara çıkıp, antik liman kentlerine uğrar. Özellikle Tahtalı Dağ’ında deniz seviyesinden 1.800 metre yüksekliğe çıkan Likya rotası, birçok yerde Akdeniz’e paralel kıyıdan ilerler. 

Fethiye Likya Yolu Nautical Hotel

Doğanın Uyanışı

Likya Yolu’nu (Fethiye) yürümek için en ideal dönem, rengarenk çiçeklerin kendini göstermeye başladığı, doğanın uyanışını simgeleyen ilkbahar aylarıdır. Böylelikle daha önce hiç görmediğiniz birçok bitkiyi görecek, hiç duymadığınız kuş cıvıltılarını dinleyeceksiniz. Yolda karşınıza çıkacak antik kentleri doya doya gezmek, açık havada yıldızları izlerken doğanın tadını çıkarmak için, Likya Yolu yürüyüşünü Nisan-Haziran ya da Eylül-Kasım aylarını tercih etmeniz önerilir.

Kısacası Likya Yolu (Fethiye); tarih, doğa ve denizi birlikte yaşamak, Akdeniz’in sonsuz maviliğine şahitlik etmek demektir.

Doğanın tam kalbindeki bu rota hem amatör hem de profesyonel tüm yürüyüşçülere benzersiz bir deneyim sunar.

Likya Yolu'nun Merkezinde Nautical Hotel

Nautical Hotel Likya Yolu üzerinde bulunmasından dolayı bölgede bulunan trekking parkurları için ideal bir konumdadır. Otelimizden de geçen yolun tam merkezinde olacağınız için bu parkuru kısım kısım yürüme şansına sahipsiniz.

Fethiye Likya Yolu Nautical Hotel

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir:

babadağ teleferik

Teleferik İle Babadağ’a Yolculuk

Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz’de yer alan Babadağ, sedir ağaçlarıyla kaplı orman içerisinde muhteşem bir bölgedir. Aynı zamanda Türkiye’deki yamaç paraşütü noktalarının da en önemlisidir.

Devamı »
Nautical Otel Balayı Tatili

Fethiye’nin En Güzel Koylarından: Kabak Koyu

Turizm açısından renkli bir bölgeye sahip olan Fethiye, tarihi ve doğasıyla da dikkat çekici bir tatil beldesidir. Dünya çapında en ünlü plajlara sahip olması yanı sıra birbirinden güzel koyları ve manzarasıyla da adeta büyülemektedir.

Devamı »

Rezervasyon